Ahmet Çelikkol

           Ana Sayfa           

          Site Haritası          

   Ruhsal Bozukluklar  

     Muayenehane   

           İletişim         

             Basında           

        Konuk Defteri       

            Kitap           

     Gazete Yazıları    

       YÖK Yazıları      

   Çelikkol Yayıncılık  

            Özgeçmiş           

            Fotoğraf           

                 Şiir                

  Ege Psikiyatri Yayınları 

 

Psikiyatriden Hayata

 

 

  SUNU

Bu kitapta, çoğu daha önce Cumhuriyet Bilim Teknik, Cumhuriyet Pazar, Bütün Dünya, Kimlik dergilerinde, Radikal Gazetesinde yayımlanmış deneme ve anlatıları bulacaksınız. Denemeler, psikiyatri ve psikolojiye ilişkin “Bilimsel Deneme” niteliğindedir. Anlatılar da, hekimlik mesleği, özellikle de psikiyatriye ilişkindir.

Günümüzde, teknolojik ilerlemeye bağlı olarak zaman akışı hızlanmaktadır. Bu hızlı tempolu zaman akışında, önceden yazılıp yayımlanmış deneme ve anlatıları bir kitapta toplamayı düşündüm. Böyle bir çaba ile, yazılanların, gene hızlı zaman akışı nedeniyle hiç olmazsa birkaç yıl daha kalıcı olacağı varsayılmalıdır.

Deneme ya da buradaki dar çerçeve içinde, bilimsel denemenin amacı, yazarın, odaklandığı konuda fikir üretmesi, deneyimlerini ortaya koyması, ele aldığı konuyu tartışmasıdır. Buna fikir jimnastiği de diyebiliriz. Anlatı, buradaki sınırla psikiyatriği mesleğine ilişkin anlatı da, mesleğimize ilişkin anılarımızın, deneyimlerimizin bir biçimde sergilenmesi, paylaşılmasıdır.

Sunulan bu dar çerçeveli deneme ve anlatı kitabının, yararlı olacağına, yoğun ve yorucu çalışma ortamında, nefes aldırıcı bir görev üstleneceğine inanıyorum.