Ahmet Çelikkol

           Ana Sayfa           

          Site Haritası          

   Ruhsal Bozukluklar  

     Muayenehane   

           İletişim         

             Basında           

        Konuk Defteri       

            Kitap           

     Gazete Yazıları    

       YÖK Yazıları      

   Çelikkol Yayıncılık  

            Özgeçmiş           

            Fotoğraf           

                 Şiir                

  Ege Psikiyatri Yayınları 

Free, Eylül, 2007

RUH SAĞLIĞIMIZIN AYNASI, UYKU

Uykularınız düzenliyse, genellikle ruh sağlığınız da yerinde demektir. Aşırı uyku ya da uykusuzluk, ruhunuzun derinliklerinde bir sorun olduğunun, belki bir ruhsal bozukluk içinde olduğunuzun göstergesidir. Olağan uyku saatinde yatağa girdiğinizde uyumakta güçlük çekiyorsanız veya sabah erken uyanıyorsanız, uykunuz sık sık bölünüyorsa, gene benzer sorunlarla başbaşasınız demektir.

Karmaşık rüyalar, kabuslar, dehşet içinde uyanma, en azından bilinçdışınızdaki karmaşanın habercisidir. Sabah kötü bçimde uyanıp, nefes alamaz durumda olmanız, hatta elinzi kolunuzu bile kıpırdatamamanız, uyku felci halidir ve ruhsal sorunlarınıza işaret eder. Sorunlu ruh hali, karmaşık, rahatssız edici rüyalarla kendini gösterir.

Batıl inançlara sahipseniz, rüyaların geleceği gösterdiğine inanıyorsanız, kendinizi kötü düşüncelere hazırlamalısınız; sonuçta rüya olağan bir durumdur, herkes tarafından, her gün, uykunun belirli dönemlerinde görülür ve unutulur. Rüyaya bağlı iyi heberler beklerseniz veya kötü bir durumla karşılaşılacağınıza inanırsanız, birçok gününüzü iyi bir haber veya bir felaket beklentisi içinde dolduracaksınız demektir. Gerçekte ise rüyalar, uzak-yakın geçmişinizin hatta en uzak geçmişinizin, çocokluk sevinçlerinizin, çocukluk korkularınızın, istenmediği için farkında olmadan bilinçdışına ittiğinizin anılarınızın  bir biçimde ve genellikle sembolik olarak bilinç alanına fırlamasıdır. Geleceğinizle değil, geçmişinizle ilgilidir.

Bir banka gün boyu arı gibi çalışır. Akşam dış kapı kapatılır ve banka görevlileri birkaç saat o gün yapılan işlemleri düzenler, toplar, çıkarır, muhasebesini yapar. İnsan yapısı gün boyu koşar, çalışır, didinir, düşünür, yaşama her an tanıklık eder, duygulanır ve elbette yorulur. Uykuda, gün boyu zihnimize ulaşan bilgilerin, duyguların da tasnif edilmesi, önem sırasına konması, önemli bölümünün çöp tenekesine atılması gerekir. Böyle bakınca uyku sadece bedenen ve ruhen dinlenme amacına yönelik değidir, aynı zamanda düzenleme, tamir etme için de gereklidir. Böyle olunca, uykusuzluk çeken kişi sadece bedenen ve ruhen dinlenememiş olmaz, mesai bitimi bankayı kitleyip evine dönen kişilerin işlettiği bankaya döner, eninde sonunda çöker.

Yatar yatmaz uyuyama, tedirgin ve delikli uyku, sabah erken uyanma, kötü rüyalar, kabus, uyku terörü, uyku felci, ani uyku basması, süreklilik gösteriyorsa, yaşamımızı etkiliyorsa, konuyu ciddiye almamız gerekir. Ya başlıbaşına bir ruhsal bozukluk ya da önemli bir ruhsal bozukluğun önemli belirtilerinden biridir, her ikisi için de tedavi aranmalıdır.

Ani uyku basması, mesela direksiyon başında ortaya çıkarsa, hem kişininin kendisi, hem başkaları için hayati tehlike oluşturur. En azından, olmadık yerlerde uykuya dalıverme, dikkatlerin o kişi üzerinde odaklanmasına yol açar; magazin basın-yayınına malzeme olur. Uyurgezerlik gibi çok az görülen bozukluklar da tehlikelere yol açabilir ama daha çok filmlere konu olmakla ünlüdür ve istisnai bir durumdur.